9 – 10 czerwca 2018 r.

Dzień pierwszy – sobota

 Przemyśl (wyjazd godz. 7.00)

 Odporyszów

W Odporyszowie słynący łaskami obraz Matki Bożej Zwycięskiej jest czczony od ponad 400 lat. Szczególne znaczenie miało objawienie Matki Bożej w 1657 r. podczas potopu szwedzkiego. Odkryte wtedy źródełko dało siłę i wiarę w zwycięstwo ludziom ukrywającym się tu przed najeźdźcami, a woda z niego miała także moc uzdrawiania rannych i chorych. Od tego czasu kult Pani Odporyszowskiej szybko się rozwijał. Ze stojącej przed kościołem barokowej dzwonnicy,  w pierwszej połowie XIX wieku miejscowy cieśla, Jan Wnęk dokonywał jako pierwszy na świecie lotów na lotni. 

  • Zalipie

Zalipie to wioska znana nie tylko w Polsce, gdyż tutaj rozwinęła się niezwykła tradycja ozdabiania domów przepięknymi, malowanymi kwiatami. Ukwiecone są  też kurniki, budy dla psa, studzienki, wiaderka – praktycznie każda wolna przestrzeń na zewnątrz i w środku gospodarstwa. Pięknie także prezentuje się kościół parafialny. Tradycja ta nie jest taka stara, ma niewiele ponad sto lat i jej najbardziej znaną przedstawicielką jest Felicja Curyłowa. 

  • Zabawa

Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny jest miejscem upamiętnienia męczeńskiej śmierci 16 – letniej dziewczyny zamordowanej przez żołnierza rosyjskiego podczas I wojny światowej w obronie swojej godności i beatyfikowanej 10 VI 1987r przez Jana Pawła II. 

  • Szczepanów

Szczepanów to miejsce narodzin św. Stanisławowa Biskupa. Ta parafia jest jedną z najstarszych w Polsce – liczy już ponad tysiąc lat. W kościele znajduje się cudowny obraz świętego, jego relikwiarz, a także bardzo stara, romańska chrzcielnica. Obok bazyliki mniejszej powstaje Panteon Świętych i Błogosławionych Polaków. W pobliżu znajduje się także kaplica upamiętniająca miejsce narodzenia Patrona Polski. 

  • Porąbka Uszewska

Znajdujące się w Porąbce Uszewskiej sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, zostało poświęcone i udostępnione dla pielgrzymów w 1904 roku. Grotę zbudował ówczesny proboszcz ks. Jan Palka, aby przybliżyć wiernym miejsce objawienia Niepokalanej Matki Boskiej z dalekiej Francji. Sanktuarium zostało wzniesione z miejscowego kamienia – piaskowca, jej elewacja imituje naturalną skałę. We wnęce zewnętrznej ściany została umieszczona figura Maryi Niepokalanej.

Nocleg w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Kanosjanek w Gosławicach

 Dzień drugi – niedziela

 

godz. 7.30 śniadanie

 Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to sanktuarium św. Szymona, św. Urszuli i bł. Teresy Ledóchowskich. Znajduje się tu kilka świątyń: drewniany kościół św. Leonarda z przełomu XV i XVI w. (obiekt UNESCO), murowany, gotycki kościół św. Andrzeja z 1364 r., barokowy bł. Szymona z Lipnicy z XVII wieku, ponadto wokół rynku parterowe domy podcieniowe z XVIII wieku). Lipnica słynie też z konkursu na palmę wielkanocną, organizowanego od 1958 r. 

  • Tropie

Z Tropiem związane są postacie świętych Świerada i Benedykta. Świerad urodził się przed 980 r. w ubogiej chrześcijańskiej rodzinie. Około 1000 r. przybył do Tropia, aby prowadzić pustelnicze życie. Po upływie osiemnastu lat wraz ze swoim uczniem Benedyktem udał się na południe, aby tam nauczać naród słowacki i węgierski. Kościół w Tropiu wybudowany został ok. 1045 r. na skale nad Jeziorem Czchowskim. Jest mieszanką stylów: romańskiego, gotyckiego, renesansowego i późniejszych. Nieopodal kościoła, w miejscu dawnej pustelni św. Świerada, znajduje się kaplica z XVIII w. 

  • Ciężkowice

W kościele parafialnym w Cieżkowicach w ołtarzu głównym znajduje się  wczesnobarokowy obraz Chrystusa Miłosiernego malowany na drewnie, podarowany miastu przez papieża Innocentego XI. W 2003 roku kościół został przemianowany na Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Ciężkowice słyną także z rezerwatu „Skamieniałe Miasto”. grupy fantazyjnie ukształtowanych form skalnych. 

  • Tuchów

W Tuchowie szczególnym kultem cieszy się tam XVI wieczny obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Obraz znajduje się w barokowym kościele, W świątyni czcią wiernych cieszy się także osiemnastowieczna, drewniana figura, zwana Matką Bożą „od oczu”. Jest to niespotykana gdzie indziej w Polsce rzeźba przypominająca figury noszone w Hiszpanii w procesjach. Figura ma tylko głowę i dłonie, a reszta to drewniany stelaż przeznaczony do okrycia szatami. Od 1893 r. w Tuchowie pracują księża redemptoryści. Rozbudowali oni sanktuarium i utworzyli trzy muzea: sanktuaryjne (gromadzące pamiątki związane z kultem maryjnym w Tuchowie), etnograficzne (można w nim podziwiać przedmioty codziennego użytku z okolicy), a także misyjne. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest ruchoma szopka.

  • Jodłowa

W Jodłowej znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. św. Stanisława z XVII wieku. Świątynia ta od od 1900 r. stanowiła ośrodek kultu Dzieciątka Jezus, którego figurka była umieszczona w ołtarzu głównym. Jest to kopia „praskiej” figurki z kościoła karmelitów. W 2008 r. została ona przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła – Sanktuarium Dzieciątka Jezus.

Powrót do Przemyśla ok. godz. 22.00

 

Koszt 160 zł                                                                                                          

CENA ZAWIERA:

–  przejazd autokarem (ok. 600 km)

–  nocleg w domu pielgrzyma

–  wyżywienie (śniadanie i dwa obiady)

–  ubezpieczenie

Zapisy w zakrystii i w kancelarii (zaliczka 60 zł.)

Szczegółowe informacje – ks. Maciej Kandefer tel. 660 432 100