„Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej”. (Por. Flp 2, 8)

W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W modlitewnej zadumie od rana, jako wspólnota parafialna, trwaliśmy na adoracji Pana Jezusa w ciemnicy. O godz. 15.00 zgromadziliśmy się w świątyni na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które poprzedziła Nowenna i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Wieczorem, w ciszy i skupieniu, zgromadziliśmy się na celebracji Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Bartosz Rajnowski. W homilii celebrans przypomniał na, że: Dziś jest ten dzień, w którym w żadnym kościele na całym świecie nie sprawuje się Eucharystii, ale przybliża się wiernym znak Krzyża po to aby popatrzeć na Tego, którego ludzie odrzucili, ukrzyżowali, a który na krzyżu zwyciężył i dał nam wieczną możliwość bycia z Ojcem po naszej śmierci.  Zwrócił też uwagę na to byśmy spróbowali popatrzeć na ostatnie godziny życia Jezusa, nie oczami ewangelisty Jana, a oczami Chrystusa. Abyśmy: patrząc na  Jezusowy krzyż, patrząc w oczy Jezusa spróbowali znaleźć w tej przestrzeni świata siebie. Do kogo jesteśmy podobni? Do tłumu, Piotra, Judasza, Piłata czy może do Szymona, do św. Weroniki, do Matki Bożej czy do św. Jana? Na te pytania każdy z nas powinien sobie podczas adoracji odpowiadać, ponieważ każdy z nas został powołany, a przebaczenie i zbawienie jest dla wszystkich. Jezus czeka cierpliwie na nasze nawrócenie, dla Niego nigdy nie jest za późno. A świadczy o tym patron naszej diecezji Św. Łotr, który w ostatnim momencie ziemskiego życia zwrócił się do Jezusa i został wysłuchany.

Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem.

Po homilii rozpoczęła się modlitwa powszechna w intencjach Kościoła i świata. Następnie przez główną nawę wniesiono krzyż, który został uroczyście odsłonięty. Podczas adoracji wszyscy mogli podejść i oddać cześć krzyżowi poprzez ucałowanie. W tym czasie zbierane były ofiary na renowację zabytków w Ziemi Świętej. Następnie miał miejsce obrzęd przyjęcia Komunii świętej. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczęła się adoracja. Bądźmy wdzięczni Panu za Jego Miłość i ofiarę na Krzyżu. Niech każdy z nas znajdzie choćby chwilę czasu na osobistą adorację Chrystusa w grobie.

Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud. O Jezu dzięki Ci, za twej męki trud.